dnes je 28.11.2022

Input:

Zrušenie pracovného miesta na základe organizačných zmien

19.9.2022, , Zdroj: Verlag Dashöfer

2022.09.2.3 Zrušenie pracovného miesta na základe organizačných zmien

Mgr. Alexandra Mišinová, LL.M.

Otázka:

Môže zamestnávateľ písomným rozhodnutím o organizačných zmenách zrušiť jedno pracovné miesto na kratší pracovný čas /čiastočný úväzok zamestnanca/, nakoľko z organizačných dôvodov potrebuje len pracovné miesta na danej pozícii iba na plný pracovný úväzok (40 hodín týždenne) a dať zamestnancovi z tohto dôvodu výpoveď aj keď má v súčasnosti voľné pracovné miesto na plný pracovný úväzok (rovnaký druh práce)?

Odpoveď:

Legislatívna úprava: § 49 ZP, § 59-§63 ZP .

Pohľad autora na problematiku: Za zamestnanca v pracovnom pomere na kratší týždenný pracovný čas sa považuje zamestnanec, u ktorého rozsah pracovného úväzku u zamestnávateľa v týždni nedosahuje hranicu určenú pre ustanovený týždenný pracovný čas podľa § 85 ZP. Ak je napríklad u konkrétneho zamestnávateľa