dnes je 26.2.2020
Input:

Plánovanie zdrojov

15.1.2020, , Zdroj: Verlag Dashöfer

8.4 Plánovanie zdrojov

PhDr. Mojmír Kališ

Plánovanie zdrojov nasleduje po spracovaní podnikateľského plánu spoločnosti na stanovené plánovacie obdobie (väčšinou ide o jeden rok). Podrobnejšie sa plánovaním budeme zaoberať v kapitole Organizačné riadenie.

V prípade plánovania zdrojov hovoríme o strategickom (dlhodobom) plánovaní zdrojov. Tento plán vychádza zo stratégie, ktorá nám určuje charakter a štruktúru zdrojov potrebných na realizáciu produkčného procesu.

Obchodná spoločnosť si pri rozširovaní sortimentu predávaných produktov uvedomila možnosť ich internetového predaja. Doteraz predávali svoj tovar prostredníctvom obchodných zástupcov do nezávislej obchodnej siete. V tejto novej stratégii chcú ponechať predaj svojich súčasných produktov prostredníctvom distribučného kanála priameho predaja, ale nové produkty chcú predávať prostredníctvom internetu.


Aké zdroje potrebujú?

  • Zriadenie web stránky pre internetový predaj – informačný zdroj,

  • personálne zabezpečenie príjmu objednávok a prípravy tovaru na distribúciu poštou – personálne zdroje,

  • finančné zdroje na zriadenie web stránky a zdroje na nákup tovaru.

Vedenie spoločnosti si určite poradí bez toho, že by na začiatku muselo prijímať nových zamestnancov. Veľmi pravdepodobne má externého špecialistu na starostlivosť o ich web stránku, ktorý im pripraví aj stránku na e-shop... Objednávanie tovaru a jeho distribúciu prefinancuje z prevádzkových prostriedkov. Distribúciu je možné zo začiatku zveriť administratívnemu personálu spoločnosti alebo najať brigádnikov...

Základnou zásadou plánovania zdrojov je efektívnosť. To znamená, že svoje podnikanie staviame na zdrojoch, ktoré nesú čo najmenšie náklady, pričom musí byť zaručená bezpečnosť prevádzky.

Vždy musíme pozerať na to, či sme schopní vlastnými silami zabezpečiť prevádzku spoločnosti lacnejšie. Vždy porovnávame cenu zdrojov interných s cenou externých zdrojov.

Pre malé spoločnosti je efektívnejšie využívať externé zdroje,