Neprístupný dokument, nutné prihlásenie
Do not fill this:

Ukážka obsahu:

Zrážky zo mzdy

29.4.2010, Zdroj: Verlag Dashöfer

Otázka:
Chcela by som poprosiť o pomoc pri určení výšky zrážky. Zamestnancom platíme nástupný príspevok, ktorý sa vyplatí pri nástupe, v prvom výplatnom termíne ako mimoriadna odmena, pretože sa z nej platí poistné a daň. Keď však dotyčný nedodrží podmienky a skončí PP pred tým ako je zamestnaný 1 kalendárny rok, je povinný tento nástupný príspevok vrátiť. Pri nástupe mu dáme podpísať dohodu o zrážkach, aby sme si mohli príspevok pri odchode z poslednej, príp. predposlednej výplaty stiahnuť. Môžem zraziť v plnej výške, alebo tiež musím počítať s nejakým obmedzením zrážky. Pretože to zrážam rovnakým prvkom, ako to do miezd zadávam, tj. skrátim mu tým hrubý príjem (mzdu) a tak isto aj čistý príjem.

Odpoveď:

Zrážku vykonáte z čistej mzdy. Toto nie je prípad, keď zákon č.311/2001 Z. z., Zákonníka práce v znení neskorších predpisov /ďalej len „ZP"/, ustanovuje povinnosť doplatiť zamestnancovi doplatok do minimálnej mzdy.

Podľa § 20 ods. 2 ZP je možné uspokojenie nároku zamestnávateľa zabezpečiť dohodou medzi ním a zamestnancom o zrážkach zo mzdy. Dohoda sa musí uzatvoriť písomne, inak je neplatná. Zrážky zo mzdyPrístup ZADARMO k tomuto dokumentu majú len registrovaní užívatelia www.mup.sk.

 

Už som registrovaný na www.mup.sk:

Nie som registrovaný:

ZAREGISTRUJTE SA
ZADARMO

Registrácia Vám prinesie veľa výhod:

  • dostanete zadarmo emailové noviny obsahujúce spravodajstvo z oblasti mzdového účtovníctva, pracovného práva a personalistiky,

  • prístup do rozsiahleho archívu príspevkov na portáli www.mup.sk


Registrácia je úplne zadarmo a bez akýchkoľvek záväzkov.

 

 

Získajte viac informácií o moduloch Retel Profi

 
Editovatelne tlaciva
Editovatelne tlaciva