Neprístupný dokument, nutné prihlásenie
Do not fill this:

Ukážka obsahu:

Príkazná zmluva – hit, na ktorý je potrebné dať pozor

2.8.2010, Zdroj: Verlag Dashöfer

ODPOVEĎ: Všeobecne platí, že ak platiteľ „zamestná" brigádnika, tak príjem z tejto činnosti je príjmom zo závislej činnosti, bez ohľadu na to, na základe akého právneho vzťahu (na akú dobu). Ide o „zamestnanie". Ak je to na základe príkaznej zmluvy, ide o príjem zo závislej činnosti podľa § 5 ods. 1 písm. a) zákona č. 595/2003 Z. z. (príjem z obdobného vzťahu, v ktorom je daňovník pri výkone práce pre platiteľa príjmu povinný dodržiavať jeho pokyny alebo príkazy).

Platí to bez ohľadu na to, či platiteľom tohto príjmu je SZČO alebo právnická osoba. Prvou výplatou príjmu sa stáva na daňové účely „zamestnávateľom", ktorý sa musí zaregistrovať na daňovom úrade ako platiteľ dane, pretože je povinný tento príjem zdaňovať pri výplate buď v zmysle § 35 (preddavky na daň) alebo § 43 (daň zrážkou). Nie je v takomto prípade možné, aby si daňovú povinnosť tento brigádnik vysporiadal sám až po skončení roka. Príjmy zo závislej činnosti musí zamestnávateľ zdaňovať priebežne, vždy za kalendárny mesiac. Platí to aj v prípade, ak preddavok na daň vyjde nulový (po zohľadnení mesačnej nezdaniteľnej sumy základu dane pri podpísanom vyhlásení na zdanenie týchto príjmov, čo by mohol byť tento prípad).

Zamestnávateľ je povinný o tomto príjme viesť mzdový list a plniť si aj ďalšie povinnosti vyplývajúce z cit. zákona, t. j. vrátane predkladania štvrťročných prehľadov a ročného hlásenia... Pri neplnení týchto povinností hrozia sankcie.

Prístup ZADARMO k tomuto dokumentu majú len registrovaní užívatelia www.mup.sk.

 

Už som registrovaný na www.mup.sk:

Nie som registrovaný:

ZAREGISTRUJTE SA
ZADARMO

Registrácia Vám prinesie veľa výhod:

  • dostanete zadarmo emailové noviny obsahujúce spravodajstvo z oblasti mzdového účtovníctva, pracovného práva a personalistiky,

  • prístup do rozsiahleho archívu príspevkov na portáli www.mup.sk


Registrácia je úplne zadarmo a bez akýchkoľvek záväzkov.

 

 

Získajte viac informácií o moduloch Retel Profi

 
Editovatelne tlaciva
Editovatelne tlaciva