Neprístupný dokument, nutné prihlásenie
Do not fill this:

Ukážka obsahu:

Maximálna splatnosť faktúr bude limitovaná

2.11.2012, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Zjednodušenie dodávateľsko – odberateľských vzťahov, zlepšenie platobnej disciplíny a zníženie daňových únikov sú hlavnými motívmi zavedenia jedného z mnohých aktuálne prerokovávaných zmien v parlamente.


Od februára budúceho roka plánuje vláda zaviesť limity na splatnosť faktúr. Úpravy podnikania sa tak dotknú spoločností nielen zmenou Zákona o dani z príjmov, ale aj zmenami Obchodného zákonníka. Maximálna lehota splatnosti faktúr by mala byť po novom 60 dní. Pre subjekty verejnej správy, to znamená pre vyššie územné celky, obce a štátne orgány, by lehota mala byť maximálna lehota splatnosti faktúr dokonca len 30 dní. Súvisiacou úpravou je zavedenie pravidla, na základe ktorého si môže  automaticky veriteľ u svojho dlžníka uplatniť právo na náhradu nákladov spojených s uplatnením pohľadávky, vo fixne stanovenej výške 40 eur.

Znížiť objem daňových únikov v Slovenskej republike má tiež obmedzenie platieb v hotovosti do stanoveného limitu, ktorý je navrhovaný vo výške 5 tisíc eur. Schválené boli tiež nové fakturačné pravidlá, obsiahnuté v novele zákona o DPH s účinosťou od januára 2013, akými sú zmeny v elektronickej fakturáciii, v náležitostiach faktúr a lehotách na vystavovanie faktúr.

Rovnaké zmeny sú schválené od januára 2013 aj v Českej republike, kde splatnosť faktúr nesmie prekročiť 60 dní, v prípade štátnej sféry sa splatnosť počíta 30 dní od doručenia faktúry. Pri platbách v hotovosti nesmie daňovník prekročiť denný limit 11290 českých korún (približne 455 eur).

Prístup ZADARMO k tomuto dokumentu majú len registrovaní užívatelia www.mup.sk.

 

Už som registrovaný na www.mup.sk:

Nie som registrovaný:

ZAREGISTRUJTE SA
ZADARMO

Registrácia Vám prinesie veľa výhod:

  • dostanete zadarmo emailové noviny obsahujúce spravodajstvo z oblasti mzdového účtovníctva, pracovného práva a personalistiky,

  • prístup do rozsiahleho archívu príspevkov na portáli www.mup.sk


Registrácia je úplne zadarmo a bez akýchkoľvek záväzkov.

 

 

Získajte viac informácií o moduloch Retel Profi

 
Editovatelne tlaciva
Editovatelne tlaciva